Menüü

LNG annab hoogu nii tootmises kui transpordis

LNG eelised

LNG (liquefied natural gas) ehk veeldatud maagaas saadakse tavalise maagaasi jahutamisel umbes -160 kraadini.

Gaas surutakse kokku, mistõttu on LNG maht ligikaudu 1/600 gaasi mahust normaaltingimustel. Enne maagaasi veeldamist eemaldatakse sellest korrodeerivad või ummistavad komponendid. Seetõttu on LNG veelgi puhtam kui tavapärane maagaas.

Maagaasi veeldamine muudab maagaasi transportimise ning ladustamise lihtsaks ja ökonoomseks. Seega on LNG eeliseks võimalus varustada maagaasiga piirkondi, mis ei ole gaasitorustikuga ühendatud. LNG kasutamisel tuleb arvestada kuludega selle hoiustamiseks ja taasgaasistamiseks.

LNG on tänu mõistlikule hinnale ja puhtusele kujunemas edumeelseks transpordikütuseks, maanteel eelkõige kaugvedudes.  EL on liikmesriikidele sätestatud miinimumnõuded LNG tankimise taristule. Eesmärgiks on aastaks 2025 katta ELi põhiteede võrk LNG tanklatega minimaalselt iga 400 km järel.

Tutvu LNG ohutuskaardiga.

LNG meretranspordis

Alates 2015. aastast ei tohi laevakütuse väävlisisaldus ületada 0,10 protsenti. Et nõuet täita, on laevaoperaatoritel kolm võimalust: hakata kasutama madala väävlisisaldusega kütust, paigaldada puhastusseadmed või minna üle veeldatud maagaasile.

LNG pakub tõhusat kombinatsiooni ökoloogilistest ja majanduslikest kasudest, võimaldades nii kokku hoida kütusekuludelt kui ka vastata keskkonnakaitsenõuetele. Euroopa Liit on vastu võtnud meetmetekava, mis näeb ette LNG punkerdamise võrgustiku väljaarendamist 2025. aastaks.

Eesti Gaas on esimene ja seni ainuke firma Eestis, kes on välja arendanud toimiva LNG punkerdamise võimekuse ning on valmis teenust pakkuma kõigile huvitatud sadamatele. Tallinki Megastari laeva punkerdamine on meile andnud hindamatuid kogemusi LNG erinevate tarneallikate, logistika ja tehnoloogiliste lahenduste osas.

Vaata Megastari laeva punkerdamise videot.

LNG esmakordse kasutuselevõtu eest parvlaevade punkerdamisel Eestis pälvis Eesti Gaas auhinna Aasta Energiategu 2017.

 

Äriklienditugi (E-R 8.30-17)

+372 636 2555