Menüü

Algas Eesti Gaasi LNG punkerlaeva ehitus

Hollandi laevatootja Damen teostas Hiina Yichangi tehases Eesti Gaasi LNG punkerlaeva tarbeks esimese metallilõikuse, laev alustab Soome lahes ja selle läheduses keskkonnasõbralike LNG klientide teenindamist juba järgmise aasta teises pooles.

Eesti Gaasi juhatuse liikme Kalev Reiljani sõnul on sarnaseid tüüpi laevu maailmas vaid mõni üksik, Läänemere põhja- ja idaosas saab ta olema ainus. “Sisuliselt rajame mobiilset infrastruktuuri maagaasile kui meretranspordikütusele Soome lahel,” märkis Reiljan.

“Eesti Gaas ja Tallink tõusevad antud kõrgtehnoloogilise ühisprojektiga vaieldamatult suurima kompetentsi ja kogemusega LNG ettevõtteks piirkonnas. Eesti Gaas on tänaseks teinud sadamas üle 1500 LNG truck-to-ship Megastari punkerdamise, nüüd liigume edasi merele, mobiilsemate lahenduste suunas,” tähendas Reiljan.

Eesti Gaasi punkerlaeva esimesed detailid lõigati 8 mm paksusest metallplaadist laeva masinaruumi ja tankitrümmi vaheseinaks. Laevakorpuse kokkupanek algab mais ja kestab käesoleva aasta lõpuni. Praeguste plaanide kohaselt toimub LNG tankide installeerimine novembris ja laeva vette laskmine järgmise aasta märtsis. Peale merekatsetusi on laev 2020. aasta suvel valmis Eestisse saabuma ning hakkab sügisest teenindama LNG kliente Läänemerel.

LNG punkerlaeva teeninduspiirkonnaks kujuneb Läänemere põhja- ja idapoolsem osa, eelkõige Soome laht. LNG laev on võimeline punkerdama nii avamerel kui sadamates tankereid, kauba-, teenindus-, reisi- ja teenistuslaevasid, selle mahutid võimaldavad tarnida klientidele ühekorraga kuni 6000 m3 veeldatud maagaasi (-163°).

Ligi saja meetri pikkuse LNG punkerlaeva ehitab Hollandi firma Damen. Laev valmib järgides  äärmiselt kõrgeid ohutusnõuded, paljud juhtimissüsteemid dubleeritakse. Punkerlaev hakkab vastama jääklassile 1A ning teenindama kliente aastaringselt.

LNG laeva ehitust finantseerib Infortar ning kaasrahastab Euroopa Liit. Eesti Gaas on sõlminud Infortariga pikaajalise lepingu laeva opereerimiseks ning Tallinkiga tehniliseks toeks ja mehitamiseks.

LNG ehk veeldatud maagaas on väga kõrge energiasisaldusega ja selle kasutamiseks ei ole vajalik maagaasivõrgu olemasolu. LNG-d kasutatakse energiatootmises, maismaa- ja meretranspordis. Tegemist on keskkonnasäästliku kütuseliigiga, mis võimaldab oluliselt vähendada CO2, NOx, SOx sisaldust heitgaasis ning see ei tooda praktiliselt üldse tahmaosakesi.

Eesti Gaasi LNG punkerlaeva peamised näitajad:

Mahutavus – 6000 m3
Kandejõud – 3300 tonni
Pikkus – 99,8 meetrit
Laius – 18,6 meetrit
Kiirus – 13,4 sõlme
Valmimisaeg – 2020. aasta


Eesti Gaas tarnib klientidele maagaasi nii torugaasi, surumaagaasi (CNG) kui veeldatud maagaasina (LNG). Lisaks müüb ettevõte elektrit nii kodu- kui äriklientidele ning arendab erinevaid energiatootmislahendusi. Eesti Gaasil on 50 000 klienti ja 230 töötajat.

Damen Shipyards Group’i kuulub 36 laevaehitus- ja remonditehast, kus töötab üle 12 000 inimese. Damen on ehitanud üle 6500 laeva enam kui sajasse riiki, aastas annab ettevõte klientidele üle keskmiselt 175 laeva.

Klienditugi (E-R 8:30-17:00)

+372 63 62 555