Menüü

Gaasi tarbimine kasvas Eestis 40 protsenti

Käesoleval küttehooajal on gaasi tarbimine Eestis kasvanud võrreldes eelneva perioodiga ligi 40 protsenti ning Soome ja Balti piirkonnas lausa poole võrra.

Margus Kaasik

Margus Kaasik 

„Keskmisest külmem talv, mitu korda madalam gaasihind ning paika saanud tarneteed Norrast ja Ameerika Ühendriikidest on viinud gaasitarbimise olulise kasvuni,“ märkis Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik.

„Kui me jaanuaris oleks pidanud kogu soojuse võtma elektrist, oleks nii Eestis kui piirkonnas jäänud kodud külmaks ja pimedaks. Kütteperioodil vajab taastuvenergeetika nii täna kui homme endiselt gaasi tuge, kõige külmematel päevadel tuleb pool vajaminevast energiast gaasist,“ lausus Kaasik.

Gaasi tarbimine ulatus sel küttehooajal oktoobrist veebruarini Eestis 2,45 TWh-ni, enim tarbiti gaasi jaanuaris (0,73 TWh). Soome ja Balti piirkonnas kasvas gaasi tarbimine viiel viimasel kuul kokku 26 TWh-ni, jaanuaris ulatus see 7,1 TWh-ni.

Maagaas tuuakse valdavalt Ameerika Ühendriikidest ja Norrast veeldatud kujul ehk LNG-na Soome Inkoo ja Leedu Klaipeda terminalidesse. Maagaasi kasutatakse lisaks soojusenergia ja elektri tootmisele nii otse tehnoloogilistes protsessides kui ka toorainena keemiatööstuses. Maagaas on kõrge kütteväärtuse ja madala süsinikusisaldusega, omades olulist rolli üleminekul taastuvenergiale.

Soome ja Balti piirkonna suurim maagaasi importija ja müüja on Eesti Gaas, kolmandik Soome-Balti piirkonna gaasist saabub Eesti Gaasi kaudu. Möödunud aastal tõi Eesti Gaas piirkonda 18 laevatäit LNG-d. Üks laevatäis gaasi moodustab umbes neljandiku Eesti aastasest gaasitarbimisest.

Viies riigis – Soomes, Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas – tegutsev Eesti Gaas kasvas möödunud aastal Soome ja Balti piirkonna suurimaks erakapitalil energiafirmaks. Eesti Gaas pakub klientidele maagaasi nii torugaasi, surumaagaasi (CNG) kui veeldatud maagaasi (LNG) kujul ning haldab Eesti ja Läti suurimat gaasivõrku. Ettevõte tegeleb aktiivselt rahvusvahelise energiakaubandusega ning arendab taastuvenergiaportfelli päikeseenergia ja rohegaasi (biometaani) tootmise ja müügi näol. Välisturgudel kannab Eesti Gaas nime Elenger.

Klienditugi (E-R 8:30-17:00)

+372 63 62 555