Menüü

Gaasituru ülevaade 2021. a IV kvartal

Aasta lõppeb gaasihinna järsu kasvu ja langusega

  • 2021 lõppeb gaasihindade suure kõikumisega
  • Turu meeleolu juhtisid IV kvartalis lootus ja hirm Venemaa tarnete pärast
  • Aasia nõudlus väheneb, LNG tuuakse Euroopasse, hinnad langevad 2021. aasta viimastel päevadel
  • Kõrgetest hindadest pole eeloleval aastal veel pääsenud

2021 lõppeb gaasihindade suure kõikumisega

Joonis 1. Energiahinnad, 2020-21, Refinitiv  

2021. aasta neljandas kvartalis oli Euroopa keskmine maagaasi TTF võrdlushind 79,47 EUR/MWh, mis on kuus korda kõrgem võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga. 2022. aasta TTF tulevikuhind oli 2021. aasta viimasel päeval umbes 63 EUR/MWh juures, kuid on 2022. aasta esimestel päevadel tõusnud taas kõrgemale. 2022. aasta II ja III kvartali hinnad, mis varem kauplesid käimasolevast talvest tunduvalt madalamal, umbes 30 EUR/MWh juures, tõusid samuti 2021. aasta neljandas kvartalis ja on nüüd peaaegu sama kõrged kui talvekuudel, umbes 80 EUR/MWh.

Gaasihinnad lõpetasid niigi ekstreemse aasta neljandas kvartalis veelgi suurema volatiilsusega. IV kvartal algas TTF-i lähima kuu hindade tohutu hüppega, jõudes oktoobri esimesel nädalal päevasisese kõrgeima tasemeni 162 EUR/MWh, millele järgnes kuu lõpuks langus ligikaudu 60 EUR/MWh-ni kui turuosalised ei uskunud, et kõrged hinnad on tarbijate jaoks jätkusuutlikud. Hinnad jätkasid oma tõusu novembris ja kulmineerusid vaid paar päeva enne jõule uue sulgemishinna tipuga üle 180 EUR/MWh, millele järgnes aasta viimasel päeval järjekordne järsk langus tasemele 65 EUR/MWh.

Turu meeleolu juhtisid IV kvartalis lootus ja hirm Venemaa tarnete pärast

Joonis 2. Gaas Euroopa laos, hooajaline 2017-2021, AGSI+  

Esialgsele hinnalangusele pärast oktoobri alguse tipphetki aitasid kaasa Venemaa kommentaarid enda kodumaiste gaasiladude täitumise kohta. See andis turule lootust võimalikust Euroopa-suunalise pakkumise suurenemisest olukorras, kus Euroopa varud olid talve eel ajalooliselt madalal tasemel (vt joonis 2). See aga ei realiseerunud ootuspäraselt ja vastupidiselt muutus meeleolu täielikult novembri keskel, kui Saksamaa energiaregulaator peatas Nord Stream 2 torujuhtme litsentsiprotsessi, kuna seda ei käitaks Saksa ettevõte. Nord Stream 2 AG (Šveitsi ettevõte) teatas peagi, et loob Saksamaa tütarettevõtte ja esitab taotluse uuesti. Sellegipoolest lükkas see uudis protsessi kuude võrra edasi ja lämmatas igasuguse lootuse, et uus torujuhe käivitub õigel ajal, et aidata selle talve puudust leevendada, põhjustades aastalõpu hinnaralli taas uutesse tippudesse.

Aasia nõudlus väheneb, LNG tuuakse Euroopasse, hinnad langevad 2021. aasta viimastel päevadel

Kogu 2021. aasta jooksul olid Aasia gaasiindeksi JKM hinnad Euroopa TTF-hindadest kõrgemal, mis oli tingitud suurest nõudlusest küttele, kliimaseadmetele, hoidlate täitmiseks ja keskkonnapoliitikast. See muutus aasta viimastel nädalatel, kuna Aasia nõudlus vähenes (Hiina veeldatud maagaasi import isegi langes detsembris aasta võrdluses) ja TTF-i hinnad tõusid lõpuks kõrgemale kui JKM (vt joonis 1 ülal). Selle tulemusena suundusid LNG-laevad, mis siiani liikusid Aasia suunas, Lääne-Euroopa poole ning koostöös leebemate ilmaennustustega langesid gaasihinnad 31. detsembriks vaid seitsme kauplemispäevaga 180 EUR/MWh-lt tasemele 65 EUR/MWh.

Kõrgetest hindadest pole eeloleval aastal veel pääsenud

Vaatamata ilmaprognoosidele, mis tõotavad ülejäänud talveks valdavalt hooajalisi keskmisi temperatuure, ja suurenevatele veeldatud maagaasi tarnetele Euroopasse, ei ole kindlust, et hinnalangus jätkub. 2022. aasta esimesed päevad on juba näidanud tugevat tõusu lähima kuu lepingu madalaimalt tasemelt 65 EUR/MWh üle 90 EUR/MWh, kuna turuosalised naasevad puhkuselt ja tõdevad, et laovarude olukord on endiselt halb. Me oleme inflatsioonilises keskkonnas keset rohepööret ja üldiselt kõrgeid energiahindu. Praeguseks on üsna selge, et Euroopa gaasivarud on kogu talve jooksul üsna napid, mis tõenäoliselt tähendab, et eeloleval suvehooajal on olukord nagu eelmisel aastal, kus hoidlavarud on ammendatud ja nõudlus nende taastamise järele aasta läbi suur. See kajastub gaasi tulevikuhindades, mis praegusel hetkel näitavad enamike 2022. aasta kuude kohta 80 EUR/MWh. Kuigi loodetavasti on kõrgeimad hinna tipud juba saavutatud, ei maksa 2022. aastal loota hinnalangust tavapärasele ajaloolisele tasemele 15-20 EUR/MWh.


See turuülevaade on tehtud informatiivsel eesmärgil. Meie eesmärk on koguda heas usus erinevatest allikatest kõige olulisemad andmed, kuid analüüsi ei tohiks käsitleda kui nõuannet ega võtta ainsaks tegevuse aluseks.

Klienditugi (E-R 8:30-17:00)

+372 63 62 555